“European Money Quiz” viktorīnā uzvarējusi klase no Ludzas pilsētas ģimnāzijas

01.06.2020.
Lai izglītotu jauniešus vecumā no 13 līdz 15 gadiem (7.–9. klase) dažādos finanšu pratības jautājumos,  Finanšu nozares asociācija, Junior Achievement Latvia un Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība no 12.maija līdz 31.maijam organizēja “European Money Quiz” nacionālo viktorīnu, kurā piedalījās 70 klases no visas Latvijas.

Nacionālajā viktorīnā augstākos rezultātus uzrādījusi Ludzas pilsētas ģimnāzijas 9.a klase ar skolotāju Žannu Dukaļsku. Klasi pārstāvēja Ņikita Afanasjevs, Maija Rancāne, Marika Audijāne, Sanita Matvejenko.

Otrās vietas ieguvēji ir Limbažu 3. vidusskolas 7.a klase, trešās vietas – Limbažu 3. vidusskolas 7.b klase, ceturtās vietas – Salacgrīvas vidusskolas 8.b klase, savukārt piekto vietu ieguvusi privātās pamatskolas “Gaismas tilts 97” 9. klase.

Divi skolēni no uzvarētāju klases kopā ar skolotāju 16. jūnijā piedalīsies Eiropas Banku federācijas attālināti organizētajā pasākumā, kā arī, kad ceļošanas apstākļi būs droši, dosies izglītojošā braucienā uz Briseli. Tāpat visas uzvarētāju klases piedalīsies izglītojošās aktivitātes vai saņems izglītojošas balvas no Swedbank, SEB, Luminor, Citadele un BlueOrange Bank.

“Lai arī viktorīna, ārkārtējās situācijas dēļ, šogad notika tiešsaistē, ir gandarījums par lielo dalībnieku skaitu, kuri parādījuši savas zināšanas un prasmes dažādos finanšu jautājumos. Nacionālajā finālā piedalījās 70 klases ar vairāk nekā 1000 skolēniem no visas Latvijas. Šie skaitļi apliecina, ka Eiropas Banku federācijas iniciatīva veicināt jauniešu finanšu pratību ir nozīmīga, vērtīga un noteikti turpināma,” - norāda Asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

“Esam priecīgi par uzvaru “European Money Quiz” nacionālajā finālā! Daudz pozitīvu emociju! Piedalāmies viktorīnā 2. gadu. Mācījāmies, gatavojāmies. Pērn ieguvām 3. vietu. Audzēkņiem ļoti patika balva – “Swedbank” Finanšu laboratorijas apmeklējums, kur katrs skolnieks, praktiski darbojoties, guva pieredzi finanšu pratībā,“ - min Ludzas pilsētas ģimnāzijas Sociālo zinību skolotāja Žanna Dukaļska.

Saskaņā ar “Kahoot!” pieejamajiem datiem, gatavojoties finālam, iepriekš sagatavotās finanšu pratības viktorīnas tika izspēlētas 3500 reižu, piedaloties 7000 spēlētājiem.

“Kahoot!” ir bezmaksas mācību platforma skolotājiem, kas ir pielāgota spēlei klasē, ļaujot ne vien pārbaudīt skolnieku zināšanas, bet arī salīdzināt viņu veikumu. Spēle tiek demonstrēta uz lielā ekrāna, savukārt skolēni uz jautājumiem atbild savās ierīcēs. “Kahoot!” platformā skolotāji var veidot savas viktorīnas vai izmantot esošās.

“European Money Quiz” viktorīna ir Eiropas Banku federācijas (EBF) iniciatīva, kas tiek īstenota sadarbībā ar banku asociācijām 28 Eiropas valstīs. Šis ir trešais gads, kad EBF izmanto bezmaksas mācību platformu “Kahoot!”, lai veicinātu finanšu pratību skolēnu vidū.

Vairāk par viktorīnu: https://ej.uz/EMQ2020

Informācija no Finanšu nozares asociācijas mājaslapas

 

Ludzas pilsētas ģimnāzijas robotu pavēlnieki ciemojas PII “Pasaciņā”

13.03.2020.
11.martā LPĢ robotikas pulciņa zēni Aleksandrs Žurzdins un Edvards Cabuls (4.b kl.), Gintars Ūzulnieks (7.b kl.), Markuss Žižins (6.b kl.) un Raivis Tjaguns (7.c kl.) kopā ar saviem skolotājiem Ināru Petrovsku un Viktoru Kupreviču ciemojās PII “Pasaciņa”, lai demonstrētu savu veikumu - kustīgus un daudzfunkcionālus robotus. Roboti brauca pa trasi, cēla un pārvietoja kravas, spēlēja ģitāru, pārvietojās un veica dažādas kustības ar ķepām.

Bērnudārznieki ar lielu interesi pētīja robotus, tie patika kā zēniem, tā arī meitenēm. Jautājumi bira kā no pārpilnības raga: Vai var uzmeistarot lauvu, lidmašīnu? Vai var uzmeistarot staigājošu lelli? Vai tie ir Lego roboti? Cik tāds maksā?

Pulciņa zēni atzīst, ka, konstruējot robotus, ir iespēja saistošā veidā izzināt pasauli un mācīties loģiski un radoši domāt,  bet uzstāšanās bērnudārzā ļāvusi sajust lepnumu par savu prasmi konstruēt un vadīt robotus  un ieguldīto darbu. Puiši ir pārliecināti, ka robotika ir jāapgūst katram skolēnam.

Visā valstī 2019./2020. mācību gads ir pasludināts par Tehnoloģiju gadu. Mūsu skolā jau iepriekšējos gados jauno tehnoloģiju izmantošanai mācību procesā tika pievērsta īpaša uzmanība, bet šajā gadā ir vairāki jauni piedāvājumi.

Apgūt robotikas prasmes APP ietvaros tagad piedāvājām visu vecumposmu skolēniem:

  • 1.klasei - nodarbības ar robotu konstruktoru WeDo2.0;
  • 2.-4. klasei - darbs ar konstruktoriem-robotiem Lego education 9686;
  • 5.-6. klasei - izmantosim robotus Makeblock;
  • 4.-7. klasei ir iespēja strādāt ar robotiem Lego Mindstorms EV3.

Laila Budreviča, direktora vietniece izglītības jomā

 

Katrs var uzdrīkstēties!

10.03.2020.
Latvijas TV erudīcijas spēle skolēniem “Gudrs, vēl gudrāks” jau vairākus gadus katru piektdienas vakaru saista visu vecumu skatītāju uzmanību. Šis gads bija īpašs mūsu skolas līdzjutējiem, jo 10. klases skolnieks  Atis Austris Kalvītis uzvarēja vienā no 10. klašu pusfināliem un piedalījās konkursa finālā. Spēli Atis pabeidza ar trešo rezultātu. Līdz šim  TV spēles finālā  pirms vairākiem gadiem bija izdevies tikt tikai vienam mūsu vidusskolēnam – Mārim Lapšovam.

Tagad, kad ir jau pagājis laiks, norimis stress, uzdevām Atim dažus jautājumus par piedzīvoto. Ata atziņas un pieredze varbūt mudinās arī pārējos skolēnus uzdrošināties un pārbaudīt savas spējas.

Kā iesākās Tavs ceļš šai piedzīvojumā?
- Raidījumu skatījos bieži, īpaši jaunākajās klasēs. Varbūt dažkārt arī ienāca prātā doma piedalīties, bet nekad nebiju sūtījis pieteikuma anketu. Parasti pievērsu uzmanību dalībnieku vidējai atzīmei, bet man tā tik augsta nebija, arī tāpēc neuzdrošinājos. Pagājušajā gadā pusfinālā piedalījās mana māsa. Novērtēju, ka jautājumi nemaz tik sarežģīti, uz daudziem zināju atbildes.

Tomēr visvairāk mani pamudināja klasesbiedrene Kristiāna. Tieši viņas rosināts, iesaistījos atlases kārtā, ko rīko Radio 5. Radio tiešraidē jāatbild uz jautājumiem, un arī tā katrā klasē vienu dalībnieku, radiospēles uzvarētāju, uzaicina uz pusfinālu. Rezultātā pēdējā brīdī nevarēju atbildēt uz  jautājumu, kurā bija jānosauc radio dīdžeji, un uz pusfinālu tika meitene no Dobeles, bet manī bija jau radies  cīņas spars, azarts.

Izlēmu, ka sūtīšu pieteikuma anketu. Tas nav nekas sarežģīts, bet jāpadomā, lai atbildes nebūtu vienveidīgas, lai anketu pamanītu starp daudziem simtiem. Pakonsultējos ar skolotāju un pieteicos. Biju priecīgs, kad saņēmu uzaicinājumu. Līdz raidījuma ierakstam palika apmēram divas nedēļas.

Vai gatavojies īpaši?
- Aizgāju uz bibliotēku un izņēmu vairākas nozaru enciklopēdijas, lai tās vēlreiz pārskatītu. Vēsture, ģeogrāfija, literatūra man padodas labi. Esmu piedalījies olimpiādēs. Kopš bērnības daudz lasu. Cerēju, ka gan jau no lasītā un mācītā  varētu noderēt. Interesējos par operu, klasisko mūziku. Ja būs jautājumi no eksaktajiem priekšmetiem, jācer uz veiksmi. Dažu nedēļu laikā neko nesagrābsi.

Tev veicās ar jautājumiem? Sarunā pēc spēles teici, ka daudzus jautājumus vienkārši nepaspēji atbildēt.
- Pusfinālā un arī finālā pirmajās kārtās veicās labi, bet finālā zaudēju tad, kad vajadzēja ļoti ātri reaģēt un pirmajam nospiest atbildes pogu. Pamanīju, ka dažkārt nospiežu to gandrīz vienlaicīgi ar kādu, bet tomēr dažās sekundes par vēlu. Par to ir žēl, īpaši, ja atbildi esi zinājis. Tur nav laika šaubīties un prātot. Ja godīgi, lielākā daļa jautājumu tomēr ir no skolas programmas vai ir ar to vismaz saistīti.

Kā notika filmēšana?
- No raidījuma ieraksta līdz TV pārraidei paiet ilgs laiks, tomēr, raidījumu montējot, izdodas saglabāt un parādīt skatītājiem to spriedzi, kas valda studijā. Uzskatu, ka man šoreiz neizdevās sevi vispusīgi atklāt videomateriālā, kuru filmēja skolā. Virsuzdevums bija parādīt, kā es gatavojos Dziesmu svētkiem, bet man šai jomā nav pieredzes. Ja kāds mani nepazīst, diez vai viņš ko interesantu un būtisku uzzināja par mani. Tā atklāties, par sevi stāstīt neesmu radis.

Uzzināju arī raidījuma tapšanas aizkulises. Protams, labi ir tas, ka tā nav tiešraide, bet satraukums bija tāpat.

Tavas atziņas, ko esi guvis.
- Sapratu, ka vajag uzdrošināties, vajag krāt pieredzi. Finālā gandrīz visi spēlē jau bija piedalījušies arī agrāk. Ūlavs , kurš palika otrais, piedalās jau ceturto reizi, un, cik sapratu, startēs arī nākamgad. Sapratu, ka neviens nevar visu zināt. Ja man literatūras un mākslas jautājumi šķita viegli, tad pretinieki tos nezināja, toties perfekti orientējās fizikā. Sapratu arī to, ka nav svarīga vidējā atzīme. Lai pieteiktos, vajadzīga uzdrīkstēšanās un interese par kādām jomām. Nav būtisks arī skolas nosaukums un statuss, bet paša darbs un intereses. Nejutos vājāk sagatavots par Valsts ģimnāziju skolēniem. Interesanti, ka finālā no Latgales bijām trīs.

Kādi ir Tavi ieguvumi?
-Tas man deva stimulu tālāk attīstīties, cēla arī pašapziņu. Uzzināju ko jaunu informātikā, fizikā. Domāju, ka tas saliedēja arī klasi, jo visiem bija kopīgs  piedzīvojums. Nenožēloju, ka piedalījos.

 Paldies visiem, kuri man ticēja un atbalstīja!

Vanda Žulina

 

Sirsniņdienas svētki

24.02.2020.
Valentīndienas svētku noskaņās skolēnu dome 13.februārī organizēja Sirsniņdienas svētkus. Uz pasākumu tika aicināti 5.-9.klašu interesanti un 9.-12.klašu uzaicinātie un viņu atbalstītāji. Notikums vēstīja domu un atgādinājumu, ka jābūt atvērtiem, smaidīgiem, laipniem, draudzīgiem , izpalīdzīgiem un mīlošiem katru dienu. Pasākuma laikā, jautru aktivitāšu nodarbināti, tika paziņoti Ludzas pilsētas ģimnāzijas aptaujas “Cīņā par mīlestību” nominācijas. Šogad tās bija 6 nominācijas - Romantiskākais pāris; Stilīgākais pāris; Ilgi un laimīgi; Kas ķīvējas, tas mīlējas; Slepenā mīlestība;  Nav pāris, bet sader kopā.  Nominētie pāri saņēma saldās balvas un diplomus, bet galvenā balva, picērijas apmeklējums, tika noteikts ar skaļāko aplausu balsojumu.

Sadarbībā ar mākslas skolu, pasākuma nagla, bija netradicionālās modes priekšnesumi, kas sajūsmināja visus klātesošos un sniedza māksliniecisko un estētisko baudījumu.

Visas nedēļas laikā bija iespēja nofotografēties pie īpašas foto sienas un atzīties mīlestībā, rakstot vēstules, ko 14.februārī, īpaši tērpušies Amori, izsniedza visiem romantiski noskaņotiem.  Lai arī visa gada garumā realitāte ir labāka nekā sapņi!

Iveta Ladusāne, direktora vietnieces audzināšanas jomā v.i.

 

Ceļā uz Dziesmu svētkiem

12.02.2020.
6.februārī Ludzas pilsētas ģimnāzijas skolēnu dome sadarbībā ar bibliotēku pulcēja 5. un 6.klašu audzēkņus uz interaktīvu, izglītojošu un izklaidējošu pasākumu "Zini vai mini- ceļā uz Dziesmu svētkiem". Pasākuma laikā, klašu izvirzītiem pārstāvjiem, izmantojot "Kahoot" programmu, bija jāatbild uz 15 āķīgiem jautājumiem par un ap Dziesmusvētkiem. Noteicošais faktors bija ierobežots laiks un pareizas atbildes sniegšana. Pasākuma laikā zālē klāt esošiem arī tika uzdoti jautājumi, uz kuriem pareizi atbildot, varēja dabūt papildpunktus komandas kontā. Liels prieks, ka klašu audzinātājiem arī bija iespēja palīdzēt savām klasēm.         

Aktīvā un spraigā notikšanā, pirmo vietu izcīnīja 6.c klase, pavisam ar nelielu punktu  atšķirību, 2. vieta tika 5.b klasei, un diplomu par 3.vietu saņēma 5.c klase. Komandas no 6.ab un 5.a klases saņēma pateicības par aktīvu dalību pasākuma norisē. Pasākuma noslēgumā audzēkņi tika aicināti izveidot pa klasēm katram savu saulītes simbolu. Tas bija viens neliels notikums, bet ar lielu interesi un kopības sajūtu. Paldies 5. un 6.klašu audzinātājiem par bērnu motivēšanu un aktīvu līdzdarbošanos, un Elitai Romanovskai par dzīvu interesi pasākuma norisē. Lai mums skanīgi Dziesmu svētki!

Iveta Ladusāne, direktora vietnieces audzināšanas jomā v.i.

 

Projektu nedēļa "Es pasaulē"

11.02.2020.
No 3. līdz 7. februārim  noritēja projektu nedēļa mūsu skolas 2.-4. klašu skolēniem. Šogad tās tēma bija "Es pasaulē". Projektu nedēļas mērķis bija attīstīt skolēnu prasmes un iemaņas projektu plānošanā un īstenošanā, apgūstot pētnieciskā, radošā un praktiskā darba pieredzi, mācīties darboties komandā un prezentēt savu veikumu. Skolēnus aizrāva darbošanās dažādās grupās un daudzveidīgās aktivitātes.

2.a klase skolotājas Ilgas Taukačas vadībā izstrādāja projektu "Rotā saule, rotā bite: skanēdama bite skrēja", skolēni pētīja informāciju par bitēm, to dzīvi, darbu, bišu nozīmi dabā un cilvēku dzīvē. Uzzināja par profesijām, kas saistītas ar bitēm. Prezentācijas dienā no galvas tika skandētas tautasdziesmas, ar prieku dziedātas dziesmas, rotaļas par bitēm. Skolēniem veicās arī darbs ar IT izmantošanu: mobilajiem telefoniem, planšetēm, datoru. Noslēgumā ar pilsētas bibliotekāri Ilgu Kaupužu notika radošs literārs pasākums "Bite pina zelta kroni" ar pārrunām un pasakām par bitēm.

2.b klase skolotājas Nelijas Žukas  vadībā izstrādāja projektu "Es putnu pasaulē". Skolēni papildināja savas zināšanas par Latvijā sastopamiem putniem, to izskatu, dzīvesvietu, ligzdošanas un  barošanās paradumiem. Mācījās atšķirt putnus pēc to balss. Āra nodarbībā novēroja pilsētā sastopamos putnus.  Skolēni mācījās atrast informāciju grāmatās un internetā. Apmeklējām Ludzas Novadpētniecības muzejā putnu izstādi un muzejpedagoģisko programmu "Putni". Katrs skolēns izveidoja savu grāmatu par putniem.

3.a un 3.b klase skolotāju Inetas Misānes un Veltas Pentjušas vadībā  izstrādāja projektu "Latviešu gadskārtas". Skolēni nostiprināja savas zināšanas par 8 gadskārtu svētku tradīcijām, uzzināja un zīmēja katras gadskārtas ornamentus, klausījās gadskārtu tautasdziesmu ierakstus, skatījās video.  Katrs skolēns izveidoja Ziemassvētku, Meteņu, Lieldienu un Jāņu kubus, kuros ierakstīja galvenos svētku simbolus, latviešu tradīcijas. Katras dienas beigās tika izveidots plakāts - dienas kopsavilkums. Piektdien tika sarīkots Erudītu konkurss "Latviešu gadskārtas". Veicot Kahoot testu, visi pārliecinājās, ka projektu nedēļā skolēni savas zināšanas ir nostiprinājuši un tagad daudz zina par latviešu gadskārtu tradīcijām.

4.a klase skolotājas Marijas Bogomolas  vadībā izstrādāja projektu "Latvijas dabas resursu izmantošana veselības veicināšanā". Skolēni papildināja savas  zināšanas un uzzināja daudz jauna par  zāļu tēju tradīcijām Latvijā. Tika izgatavota klases ārstniecisko tēju grāmata. Bērni ieinteresējās par augu vākšanu un lietošanu ikdienā, mācījās atrast informāciju internetā un grāmatās, veidoja augu aprakstus datorsalikumā.

4.b klase skolotājas Skaidrītes Pules vadībā vadībā  audzēkņi paši sastādīja    atvadu balles programmu un plānoja koncertu vecākiem.
Paldies gan skolēniem, gan klašu audzinātājiem un viņu palīgiem par paveikto darbu!

Direktores vietniece izglītības jomā Laila Budreviča

 

Mūsu jaunsargu rindas papildinās

04.02.2020.
Janvāra pēdējā dienā Ludzas Novadpētniecības muzejā Ludzas un  Zilupes jaunsargi pulcējās uz svinīgu pasākumu, kurā jaunsargu kandidāti  nodeva svinīgo zvērestu.

Pasākumā kopā piedalījās  50 topošie jaunsargi no Ludzas, Pildas, Ciblas un Zilupes. Sarīkojuma pirmajā daļā muzeja darbinieki Aina Loseviča un Valērijs Dzevaltovskis pastāstīja par Latgales atbrīvošanas cīņām 1920. gadā, tika demonstrēti dokumentālās filmas kadri.

Zvēresta nodošanas ceremoniju vadīja jaunsargu instruktors Valērijs Meškovskis. Zvērestu svinīgi nodeva un jaunsargu apliecību saņēma septiņi LPĢ skolēni: Alise Alitkina, Jānis Savickis, Evars Fadejevs, Ivis Mikāns, Evita Mikāne, Lauris Tihovskis, Ivo Ruško.

Viņus sveica Jaunsardzes centra 2. novada nodaļas vadītājs Juris Lelis, Ludzas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Valdis Maslovskis. Kā atzīst mūsu jaunsargu instruktors Ivars Novožilovs,  organizācijas darbība ar katru gadu paplašinās un  nostiprinās tās tradīcijas.

Vanda Žulina

 

Koris “Campanella” gatavojas Dziesmu svētkiem

31.01.2020.
Mūsu skolas koris “Campanella” gatavojas Dziesmu svētkiem. Korī dzied divdesmit pieci 5.-9. klašu skolēni. Jāapgūst plašais un daudzveidīgais svētku repertuārs: 21  dziesma (divas no tām ir popūriji, kur  katrā ir apvienotas 7 un 9 dziesmas).

 17.aprīlī notiks koru skate, kurā noskaidrosies, vai iegūta ceļazīme uz lielajiem svētkiem. Visi ceram, ka tas izdosies.

30.janvārī Rēzeknē notika pirmais kopmēģinājums, kuru vadīja virsdiriģenti Arvīds Platpers, Gints Ceplinieks un Edgars Vītols. LPĢ koris dziedāja Rēzeknes novada domes zālē kopā ar Kārsavas, Sakstagala, Maltas koriem. “Campanella” ir vienīgais Ludzas novada koris, kas gatavojas svētkiem.  Mēģinājums bija diezgan nogurdinošs, jo turpinājās 4 stundas, bet, kā atzīst kora diriģente Aina Kairova, tas ļāva izbaudīt kopādziedāšanas prieku, kaut nedaudz izjust svētku garšu. Tā bija laba motivācija turpmākajam darbam.
Nākamais mēģinājums paredzēts 24.februārī.

Vanda Žulina

 

Turam īkšķus par savējiem spēlē “Gudrs, vēl gudrāks”!

29.01.2020.
Šogad mūsu skolai ir īpaši veiksmīgs gads TV spēlē “Gudrs, vēl gudrāks”.

Uz raidījuma filmēšanu TV uzaicināti 2 vidusskolēni: Albīne Hlopņicka no 11.a un Atis Austris Kalvītis no 10.b klases. Atis jau ir veiksmīgi piedalījies pusfinālā, un šī raidījuma ierakstu LTV 1 varēsim vērot Valentīndienas vakarā - 14.februārī. Turpmāk rūpīgi sekosim spēlei un turēsim īkšķi par savējiem.

Piedalīšanās konkursā ir interesants un satraucošs piedzīvojums ne tikai pašiem dalībniekiem, bet arī klases biedriem - līdzjutēju komandai, kā arī audzinātājām Marijai Matusevičai un Inetai Abrickai. Tā ir iespēja klātienē vērot, kā top televīzijas raidījums, iepazīt TV darbinieku profesijas un, protams, paplašināt savu redzesloku.
Lai mūsu gudriniekiem veicas!

Vanda Žulina

 

Par barikāžu laiku stāsta skolēni

29.01.2020.
Janvārī atceramies Barikāžu laiku – ne tik senos notikumus, kas vecākajai paaudzei un pusmūža cilvēkiem vēl ir spilgtā atmiņā, bet XXI gadsimta bērniem un jauniešiem – vēsture. Šogad radās ideja, ka klases stundās pamatskolā par to varētu stāstīt jaunieši – 12.klases skolēni, kuri interesējas par vēsturi.

Skolotājas Intas Žeikares vadībā 12.a klases skolēni Andris Korņejevs un Lāsma Goremiko sagatavoja stāstījumu par janvāra notikumiem. Līdzpārdzīvojuma efektu radīja dokumentālās filmas kadri. Andris un Lāsma piedalījās 9 klases stundās. Viņiem pašiem tā bija laba publiskās uzstāšanās pieredze. Andris un Lāsma atzina, ka labāka saskarsme izveidojās ar jaunāko klašu skolēniem, bet sarežģītāk bija darboties ar pusaudžiem.

Tradicionāli janvārī notiek arī jaunsargu uzņemšana. Šogad tā plānota 31.janvārī.

Vanda Žulina