Aicinām dāvināt grāmatas skolas bibliotēkai!
Ludzas pilsētas ģimnāzijā jau ir izveidojusies tradīcija mācību gada beigās dāvināt grāmatas skolas bibliotēkai. Ja Jūsu grāmatu plauktā ir vērtīgas (enciklopēdijas, atlanti, vārdnīcas, bērnu un jauniešu literatūra, rokdarbu…) grāmatas, ko paši vairs neizmantojat, dāviniet tās skolas bibliotēkai.
7.b klases skolnieks Jānis Golubovs dāvina bibliotēkai dāvanas katru gadu. Nesen viņš uzdāvināja saistošu lasāmvielu pusaudžiem: "Grega dienasgrāmatas", "Normana pasaule", grāmatas no sērijas par Hugo. Paldies par atsaucību Jānim un viņa vecākiem!
Kā mācījās mūsu vecmāmiņas
27.02.2017.
Šajā mācību gadā skolas bibliotēka tradicionāli iesaistījās Bērnu žūrijas programmā. Pēc grāmatu izvērtēšanas tiek rīkots sezonas noslēguma pasākums. 4.-6.klašu grupā. Šoreiz tā bija seno laiku stunda Ludzas novadpētniecības muzejā. Stundu vadīja muzeja darbiniece Aina Loseviča.
Kāda izskatās tinte, spalvaskāts, kā rodas traips, kā skolā mācījās rakstīt un kādas grāmatas lasīja vecvecāki, kāda bija skolas dienaskārtība – par to bija interesanti uzzināt praksē, ne tikai lasot latviešu literatūras klasiķu darbus. Dažam itin labi izdevās ievingrināt roku glītrakstīšanā, bet īpaši visiem patika rotaļa, ko savulaik senās skolas audzēkņi spēlēja starpbrīžos.
Paldies Ainai Losevičai par interesanto nodarbību.
Vispasaules drošāka interneta diena
08.02.2017.
Otrdien, 7.februārī, jau 14.gadu pēc kārtas tika atzīmēta Vispasaules drošāka interneta diena, aicinot ikvienu rīkoties gudri, apdomīgi, pozitīvi un veidot labāku interneta vidi. Mūsu skolas bibliotēka daudzus gadus ir atsaukusies "Net-Safe Latvia" Drošāka interneta centra aicinājumam - organizēt pasākumus savā skolā, lai izglītotu un pārrunātu ar skolēniem jautājumus, kas saistīti ar drošāku interneta lietošanu. Šogad, sadarbībā ar informātikas skolotājām, tika organizēts pasākums "Esmu virtuāls un drošs?" 10.klasēm, kura laikā tiešsaistē pieslēdzāmies un fragmentāri noskatījāmies Jauniešu forumu "Es digitālo mediju vidē!", noskaidrojam sev aktuālās problēmas, izspēlējām viktorīnu.
Teju ikviens no mums ir sastopams vismaz vienā no sociālajiem tīkliem, un ir grūti iedomāties savu ikdienu bez tiem. Tāpēc vienmēr, pirms atvērsim pārlūkprogrammas logu, pajautāsim sev - vai apzinos savas darbības internetā un nekad nebūs jākaunas par tām, vai pietiekami esmu padomājis par savu un savu tuvinieku datu drošību, vai es virtuālajā komunikācijā nekad nepārkāpju ētikas principus, neaizskaru citu interneta lietotāju intereses?
Vija Zavadska, informātikas skolotāja
Bērnu žūrijā čaklākie ir mazākie
01.02.2017.
Noslēgusies kārtējā Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas akcija. Mūsu skolas bibliotēka tajā piedalās katru gadu.
šogad grāmatu lasīšanā sezonas sākumā iesaistījās 91 skolēns, bet visiem nepietika uzņēmības un pacietības izlasīt grāmatas. Rezultātā grāmatu vērtēšanas anketas aizpildīja 60 lasītāji.
Visaktīvākie izrādījās sākumskolas skolēni. 1. un 2 klase grāmatas lasīja arī kolektīvi. Pagājušajā nedēļā un šonedēļ visās 1. un 2. klasēs notika akcijas noslēguma stunda, kurā izspēlējām, apspriedām grāmatu sižetus un izvērtējām lasīto. Jaunākajās klasēs vispopulārākās mūsu skolā ir trīs grāmatas: “Kika Mika un Lielā tumsa”, „Lupatiņu rīts” un „Lauvas rūciens”.
Vecāku žūrijā par vērtīgāko atzīta Noras Ikstenas grāmata „Mātes piens”.
Žēl, ka vecāko klašu skolēni aizvien mazāk iesaistās bērnu žūrijas piedāvāto grāmatu lasīšanā.
Vanda Žulina, latviešu valodas un literatūras skolotāja
Vecāku žūrijas Tēvu akcija
Šajā gadā Vecāku žūrijas ietvaros tiek organizēta Tēvu akcija ar mērķi veicināt lasīšanu vīriešu - tēvu, vectētiņu, krusttēvu un lielo brāļu vidū.
Šajā gadā Tēvu akcijas dalībnieki, kuri būs aizpildījuši elektronisko anketu, piedalīsies loterijā ar balvu fondu no mūsu sadarbības partneriem - Zinātkāres centrs ZINOO (ģimenes apmeklējumi piecām ģimenēm), Rīgas Motormuzejs (ģimenes biļetes 4 ģimenēm), Latvijas Leļļu teātris (ģimenes ieejas kartes 3 ģimenēm), Aspazijas māja (muzeja apmeklējums gida pavadībā 15 vīriešiem ar ģimenēm) un SIA Izdevniecības "Dienas Žurnāli" (žurnālu "Dari Pats", "Ilustrētā Pasaules Vēsture", "Ilustrētā Vēsture" un "Ilustrētā Junioriem") žurnālu abonementi. Ir cerības, ka šīs balvas motivēs vīriešus iesaistīties Vecāku žūrijā vai atrast motivāciju izlasīt grāmatu kolekciju līdz galam un aizpildīt elektroniskās anketas.
Gaidām tēvus, vectētiņus, lielos brāļus, krusttēvus Ludzas pilsētās ģimnāzijas bibliotēkā!
Bibliotēkā – divas izstādes
Decembra mēnesī bibliotēkā iespējams apskatīt un izmantot darbam divu izstāžu materiālus!
Fotoizstāde "Jaunsardzes 24 gadu jubilejā"
"Ziemassvētku gaidās" (idejas Ziemassvētku rotājumiem, gardumiem, svētku sarīkojumiem grāmatās par Ziemassvētkiem)
Mūsu skolēni tiekas ar populāru rakstnieku Henriku Tammu
Zviedru izcelsmes rakstnieks un mākslinieks Henriks Tamms, kas jau divdesmit gadus strādā Holivudā un ir piedalījies daudzu filmu (piemēram, par Šreku) veidošanā, kā arī sarakstījis trīs brīnumskaistas ilustrētas grāmatas, šonedēļ ieradās Latvijā, lai sastaptos ar Latvijas bērniem un pašrocīgi atvērtu trešo grāmatu par nindzju Timiju “Nindzja Timijs un baltā pērtiķa noslēpums”.
15. novembrī Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, Henriks Tamms tikās ar skolēniem un stāstīja par savām grāmatām un dizainera karjeru.
Šovasar tūkstošiem Latvijas bērnu pārliecinoši nobalsoja par nindzju Timiju – jau pirmā grāmata bija viena no Latvijā visvairāk pārdotajām bērnu grāmatām. Grāmata tika iekļauta arī Bērnu žūrijas ieteicamo grāmatu sarakstā. Iznākot otrajai grāmatai “Nindzja Timijs un ceļojums uz Sansoriju”, lasītāji bija tikpat aktīvi. Abas grāmatas ir arī mūsu skolas bibliotēkā.
Tagad visās Latvijas grāmatnīcās var iegādāties trešo grāmatu par nindzju Timiju un viņa draugiem “Nindzja Timijs un baltā pērtiķa noslēpums”.
Lai varētu būt to laimīgo skaitā, kuri klātienē varēja tikties ar rakstnieku, vajadzēja paveikt dažus radošus uzdevumus: protams, bija jāizlasa grāmata un pēc tam jāuzņem īsa filmiņa par Nindzjas Timija piedzīvojumiem vai arī jāizveido zīmējums par tēmu: “Neparasts izgudrojums- mašīna un tās pielietojuma instrukcijas krāsains zīmējums”
No katras bibliotēkas uz tikšanos varēja doties tikai daži cilvēki. Mūsu skolas bibliotēku pārstāvēja Roberts Vanags, Māra Gutāne un Sintija Muška, Ludzas pilsētas bērnu bibliotēku – Teodors Romanovskis un Rūdolfs Gabranovs. Radošie darbi – zīmējumi, kuros attēlota īpaša universāla ierīce, kas var paveikt visus darbus. Šiem robotiem bija doti arī vārdi: Visdaris un Kasis.
Uz tikšanos aizbrauca arī daži komandu līdzjutēji: kopā 12 bērni.
Laura un Teodors tikšanās laikā tika pie mikrofoniem, un viņiem bija iespēja uzdot Henrikam Tammam jautājumus.
Paldies par sadarbību un atbalstu Ludzas pilsētas galvenajai bibliotēkai!
Elita Romanovska, skolas bibliotekāre
Skolas jubilejā bibliotēkai uzdāvinātas jaunas grāmatas:
- Svešvārdu vārdnīca (5000 vārdu),
- Ilustrētā svešvārdu vārdnīca (25 000 pamatvārdu),
- Latviešu valodas pareizrakstības un pareizrunas vārdnīca (80 000 vārdu),
- Angļu valodas izrunas vārdnīca (55 000 vārdu),
- Angļu – latviešu vārdnīca (35 000 vārdu),
- Pasaules kultūra – enciklopēdisks krājums,
- Ilustrēts enciklopēdisks izdevums „Brīnumzemes” (Interesantākie objekti katrā valstī, foto, apraksti, kartes),
- Albums „Valsts robežsardze” (vēsture, šodienas situācija, foto).
Eiropas Valodu dienas pasākums bibliotēkā
18.10.2016.
Eiropas Valodu dienas pasākumā bibliotēkā piedalījās 7.b klase (skolotāja Laila Budreviča) un 8.a klase (skolotāja Līga Arcihoviča).
Lasīsim un vērtēsim Bērnu žūrijas grāmatas!
Sākusies jaunā sezona Lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" . Mūsu skolas bibliotēka tajā piedalās jau septīto reizi.
Pirmais visas sešas piedāvātās grāmatas ir izlasījis 8. klases skolnieks Roberts Vanags. Grāmatas jāizlasa un jānovērtē līdz Ziemassvētkiem. II semestrī žūrijas dalībnieki piedalīsies akcijas noslēguma pasākumos.
Šā gada piedāvājumā ir vairākas saistošas grāmatas: vecāku žūrijā oriģināls ir Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums "Pieaugušie", lasītāju jau atzītais Noras Ikstenas romāns "Mātes piens". Pašiem mazākajiem starp vairākām lasāmajām grāmatiņām ir arī bilžu grāmata "Vieni paši mājās". Tajā nav teksta, bet jūs paši varat iztēloties situācijas, kas tajā notiek un ik reizes zīmējumā atklāt ko jaunu.
Katrā vecuma grupā atradīsiet grāmatu piedāvājumā ko saistošu.
Nāciet uz bibliotēku un piesakieties Žūrijas lasītāju pulkā!
Pirmklasnieki iepazīst skolas bibliotēku
23.09.2016.
22.septembrī pirmklasniekiem notika pirmā bibliotēkas stunda. Jaunākie skolas audzēkņi iepazinās ar bibliotēkas darba kārtību, uzzināja, kādas grāmatas te var atrast. Interesantākais bija pārsteigums, kas sagaidīja mazos apmeklētājus: aiz grāmatu plauktiem bija paslēpušies populāru bērnu grāmatu varoņi. Viens pēc otra viņi iznāca bibliotēkas centrā un iepazinās ar bērniem. Visvairāk mazie lasītāji zināja par Viniju Pūku un Buratino, bet pazina arī Pekausi, Pepiju Garzeķi un Mazo raganiņu.
Bērni noklausījās grāmatas vēstuli pat to, cik kārtīgi jāizturas pret bibliotēkas grāmatu, minēja mīklas, bet beigās iemācījās kādu rotaļu.
Arī 5.c klase mūsu skolas bibliotēkā bija pirmoreiz. Pēc tikšanās ar grāmatu varoņiem viņi veica sarežģītāku uzdevumu informācijas meklēšanā.
Paldies visiem literatūras fakultatīva dalībniekiem, kuri iejutās literāro varoņu lomās!
Vanda Žulina, latviešu valodas un literatūras skolotāja
Dzejas stunda 10.klasēs
22.09.2016.
Septembris- dzejas mēnesis Latvijā, Ludzā, skolā.
Mūsu - 10.b klasē dzejas stunda notika 15. septembrī, kad, sadarbojoties ar skolas bibliotēku, iepazināmies ar jaunu grāmatu un jaunāko dzeju.
Stundas sākumā, pāršķirstot “Jaunākās dzejas hrestomātiju”, katrs izvēlējāmies mūsdienu dzejnieka darbu, kurš uzrunā, iedvesmo, piesaista vai ieinteresē. Uzdevums bija iedvesmoties, fantazēt, radīt. Rezultātā tapa mūsu jaunrades darbi- zīmējums, skice, dzejoļa interpretācija, ideja jaunam dzejolim, kurš varbūt vēl tikai taps. Rezultātu prezentējām skolas bibliotēkā.
Secinājumi: jaunākā dzeja ir lasāma un reizēm pat interesanta; arī es tā varu; lasot jāmāk iedziļināties un lasīt starp rindām.
Savukārt mēs - 10.a klases skolēni tikām rosināti lasīt jauno autoru dzeju, interpretēt to, saskatīt dzejoļos savu būtību. Mēs sevi raksturojam Andras Manfeldes vārdiem
“nemaz neesmu cilvēks
es esmu zāle
pieneņu pūka…”
Saviem skolasbiedriem novēlam lasīt dzeju un atrast sevi - “nekā nevajag bīties - ne kokā kā lapām kārties, ne sadegt, ne apmaldīties.” /P.Draguns/
10.a un 10b klases skolēni