Radiolasījumi "Izstāsti man savu sapni!"

Konkursa laureātu apbalvošanas pasākums Rīgas Latviešu biedrības namā 2019.gada februārī.30.12.2020.
Decembra svētdienās pulksten 10.35 „Latvijas Radio 1” skanēja Radioteātra sagatavotais aktiera un režisora Valda Lūriņa iestudējums „Izstāsti man savu sapni”, kurā bija dzirdami Latvijas Nacionālā teātra aktieru Evijas Krūzes un Mārtiņa Egliena lasījumi par kvēlākajiem sapņiem bērnu dzīvēs. Radioraidījumos tika nolasīti 52 skolēnu sacerējumi, kopumā Latviešu valodas aģentūras rīkotajā konkursā iesūtīti 1234 darbi.

13.decembrī varējām klausīties arī mūsu skolas 7.b klases skolnieces Elīzas Vinokurovas radošo darbu par saviem sapņiem.

Attēlā: Elīza konkursa laureātu apbalvošanas pasākumā Rīgas Latviešu biedrības namā 2019.gada februārī.

Skolēnu radošo darbu sērijā izdotās grāmatasKonkursa laureātu darbi apkopoti un šī gada decembra beigās izdoti grāmatā „Izstāsti man savu sapni”. Skolēnu radošo darbu sērijā šī ir jau 14.grāmata.

Dagmāra Boicova, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

Konkurss 4.a un 4.b klašu skolēniem "Matemātika visiem"

14.12.2020.
Loģikas un atjautības konkurss matemātikā tika veiksmīgi noorganizēts, neskatotie uz karantīnas pasākumiem.

Tā mērķis bija radīt bērniem interesi un pārliecību par savām spējām. Visi ceturto klašu skolēni risināja uzdevumus Kahoot platformā. Ievērojot epidemioloģisko situāciju, katra klase darbu veica atsevišķi. Pēc katra uzdevuma atbilžu iesniegšanas bērni redzēja arī pareizos atrisinājumus. Tātad, uzreiz bija arī atgriezeniskā saite.

Konkursa laikā valdīja darbīga, draudzīga atmosfēra. Asprātīgākie un uzmanīgākie skolēni saņēma diplomus:

1.vietu ieguva Emīlija Krone, 4.b
2.vietu - Tīna Birnika, 4.a
3.vietu - Marks Svetlovs, 4.a
4.vietu - Austris Narnickis, 4.a
5.vietu - Valters Binovskis, 4.b
6.vietu - Nikola Prikule, 4.b

Matemātikas skolotājas Ineta Misāne un Velta Pentjuša

 

07.12.2020. Tuvojoties Adventes laikam, 2.b klases skolēni piedalījās Ludzas Tautas nama rīkotajā zīmējumu akcijā: “Adventes laiks manā sirdī”. Skolēnu darbi visu decembri priecē ludzāniešu skatus uz LED ekrāna pie Ludzas novada pašvaldības ēkas.

Aija Šarapova, 2.b klases audzinātāja

 

“Es daru, jo varu!”

04.12.2020.
Decembra pirmajā nedēļā Ludzas pilsētas ģimnāzijā notika sākumskolas pētniecisko darbu skate “Es daru, jo varu!”
Skolēni tika rosināti iesniegt jēgpilnus pētījumus, kuri balstās uz paša skolēna savāktajiem faktiem, novērojumiem, pētījumiem, uzrakstīti skolēna vecumam atbilstošā literārā valodā.
Pētījumi ir ļoti daudzveidīgi: tika pētītas grāmatas par skolas dzīvi, ceļojumi pa Latviju, tika audzēti un novēroti tomāti, gurķi, paprika, zemenes, arbūzi un pat cālēns, novērots un pētīts noslēpumains kukainis - racējlapsene.
Diplomus un balvas saņēma visi 12 finālisti: Sofija Strazda, Ieva Ameļčenko, Albina Kravale, Deniss Miščenko, Rihards Matvejenko, Renārs Ritiņš, Artjoms Voigenica, Agnese Bogomola, Tīna Birnika, Sandra Gailiša, Alīna Puzinkina, Jānis Malakovs.
Paldies par atbalstu un skolēnu mudināšanu pētīt skolotājām Ilgai Taukačai, Ritai Bogomolai, Nelijai Žukai un Inetai Misānei!
Balvas sarūpēja biedrība “LOGOS”
Laila Budreviča, direktora vietniece izglītības jomā
 

Pirmklasnieki svin Mārtiņus

20.11.2020.
Novembris pasauli iekrāsoja pelēkos toņos un atnāca ar vēja brāzmām, lietus mākoņiem un pirmo sniegu. Dabā iestājās klusais miera periods, bet sākumskolas skolēnu čalas piepildīja skolas telpas ar rosību un svētku noskaņojumu. 10. novembrī pirmklasnieki priecīgā noskaņā svinēja latviešu tradicionālos Mārtiņus.

Bērni iepazinās ar Mārtiņdienas tradīcijām caur latviešu tautasdziesmām, izvēloties kādu no tām deklamēt. Kopīgi tika minētas mīklas un meklētas atbildes uz jautājumiem, kāpēc mūsu senči svinēja Mārtiņus un kā šie svētki saistās ar gadskārtu ritējumu un mūsdienu vērtībām. Klasē  tika rīkota izstāde “Mārtiņdienas gailis”. Katrs darbiņš tapa ar izdomu, izmantojot dažādus materiālus: audumu, dziju, papīra atgriezumus, krāsaino papīru, salvetes, dabas un citus materiālus. Vislielākā jautrība, prieks un emocijas izpaudās, ejot kopīgās rotaļās. Patīkami bija panašķoties pie kopīgi klātā galda un priecāties par interesanti pavadīto laiku Mārtiņdienas noskaņās.

1.a klases audzinātāja Inta Nogda

 

20.11.2020.
Novembrī, īsi pirms valsts svētkiem, Ludzas pilsētas ģimnāzijas bibliotēkā bija skatāma izstāde „No sendienām…” Apskatei sarūpētas dažādas lietas no pagājušā gadsimta: rokdarbi, darba rīki, sadzīves priekšmeti, apģērbi, somiņas, gludekļi, trauki, lelles un leļļu ratiņi... Izstādes eksponātus atnesuši gan bērni, gan skolotāji, gan tehniskie darbinieki. Paldies visiem!

1.-6. klašu skolēni bibliotēkā apskatīja un iepazina senās lietas, stāstīja par savas ģimenes relikvijām, runāja tautasdziesmas un pat dziedāja… Pārējiem - izstāde skatāma virtuāli.
Esam domājuši, ka turpināsim papildināt izstādi virtuāli. Tāpēc aicinām skolas e-pastā (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.) iesūtīt seno lietu un relikviju fotogrāfijas no savas ģimenes krājumiem. 
Elita Romanovska, skolas bibliotekāre 
 

30.10.2020.2.b klases skolēni kopā ar skolotāju Neliju mācās sadarboties, dzīvot drošā vidē, palīdzēt cits citam. Tā tapa darbiņi, kas atklāj bērnu vērtības, sapņus un pārdomas par dzīvi skolā un ārpus tās.

Lasīt vai nelasīt?

09.10.2020.
Uz šo retorisko jautājumu centās rast atbildi 6.b klases skolēni, kad 8.oktobrī pulcējās uz nodarbību skolas bibliotēkā.

Tikšanās sākumā, skolotājas Lidijas rosināti, audzēkņi pauda viedokli par grāmatu lasīšanas iemesliem. Balstoties uz savu pieredzi, bērni minēja argumentus par labu izvēlei lasīt vai nelasīt grāmatas. Lūk, dažas skolēnu atziņas: grāmatas ir jālasa, lai saņemtu labus vērtējumus skolā, papildinātu vārdu krājumu, uzzinātu un iemācītos ko jaunu, uzlabotu garastāvokli.

Nodarbības gaitā bibliotekāre Elita Romanovska iepazīstināja skolēnus ar Bērnu žūrijas grāmatām. Audzēkņiem tika piedāvāta iespēja pēc saviem ieskatiem izvēlēties lasāmvielu no bibliotēkā pieejamā grāmatu klāsta. Vienaldzīgo nebija! Skolēnu interesi raisīja un izvēli noteica vairāki kritēriji- grāmatas nosaukums, tās noformējums un anotācija. Neizpalika arī lappušu skaits un burtu lielums.

Svarīgi, ka nodarbības beigās lielākā daļa 6.b klases skolēnu izvēlējās sev piemērotu grāmatu ne tikai prezentēšanai diagnostikas darba runas daļā, bet arī lai tāpat vien palasītu to savā brīvajā laikā. Šķiet- sākotnēji izvirzītais nodarbības mērķis ir sasniegts, un nezūd cerība, ka grāmatmīļu skaitam pievienosies vēl kaut viens 6.b klases skolnieks.

Lidija Krokša, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

7.a klases labo darbu sarakstā vēl viens labais darbs

06.10.2020.
Šogad atsaucāmies uz Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza aicinājumu vākt ozolzīles. Meklējot internetvietnē informāciju par izsludināto akciju, uzzinājām, ka dzīvnieku pasaulē zīlēm ir liela vērtība. Tās ir olbaltumvielu, taukskābju un vitamīnu avots. Bijām patiesi pārsteigti, ka zīles ir našķis ne tikai mežacūkām (kā ierasts domāt), bet arī pekariem, briežiem, kamieļiem, žirafēm, mandarīnpīlēm, dažādiem grauzējiem un pat kukaiņiem.

Jauniegūto zināšanu un labo nodomu mudināti, nolēmām palīdzēt dzīvnieciņiem, kuriem nav pieejas dabīgai barībai ziemā.

2.oktobrī, labo darbu nedēļas ieskaņā, devāmies ozolzīļu “medībās”. Izrādījās, ka pilsētas centrā zīļu ir krietni vairāk nekā nomalēs. Kāpēc? Ar ozolzīlēm ir līdzīgi kā ar āboliem - ir ražas un tukšie gadi. Veicot darbu, secinājām, ka mūsu pusē šis gads nav ozolzīlēm bagāts, bet tik un tā esam ļoti gandarīti par rezultātu. Dienas guvums- vairāki desmiti kilogramu ozolzīļu, kolektīvā darba iemaņas, pozitīvas emocijas un kopā būšanas prieks, kas neapšaubāmi vairosies 29.oktobrī, kad ir ieplānota ekskursija uz zooloģisko dārzu. Šajā dienā paši nogādāsim adresātam mūsu kopīgā darba augļus. Lai veselīgais kārums vairo vēderprieku un veselību zoodārza iemītniekiem!

7.a klases skolēnu vārdā - audzinātāja Lidija Krokša

 

Dzejas dienas Ludzas pilsētas ģimnāzijā

02.10.2020.
Šogad Latvijā tiek svinētas 55.Dzejas dienas ar saukli “Dzeja dziedē!”

LPĢ Dzejas dienu stundas notika no 4.-30.septembrim, bet Dzejas dienu noslēguma pasākums notika 1.oktobrī. Tā bija dzejas stunda 5.klašu skolēniem, kurā skolēni runāja pašu izvēlētus dzejoļus.

Iedvesmojoties no Raiņa daiļrades, 9.b klases skolēni veidoja grāmatzīmes – tas ir apsveikums dzejniekam Rainim (155) jubilejā. 9.a un 9.c klases skolēni ne tikai mācījās dzeju no galvas, bet centās to interpretēt, vizualizēt, kā arī atklāja savu skatījumu uz dzeju. 12.klašu skolēni sacerēja dzejoli modernisma stilā. Savukārt 8.b klases skolēni atklāja vērtības I.Ziedoņa dzejā. 6.b klases skolēni interpretēja rudens tēmu latviešu dzejnieku darbos.

Paldies skolēniem un skolotājām! Dzejas dienas notika sadarbībā ar jauniešu biedrību ‘’LOGOS’’.

Dzejas dienu laikā tapušie radošie darbiņi un fotogrāfijas no pasākuma skatāmas galerijā.

Laila Budreviča, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

 

Mācību stunda purvā

28.09.2020.
Uzsākot jauno mācību gadu, 9.klašu  skolēni tika aicināti doties mācību stundā uz Ludzas novada Briģu pagasta Opoļu purvu, lai tuvāk iepazītu augstā purva ekosistēmu un kūdras ieguves ražotni.

Purva ražotnes apjomi lika aizrauties elpai – izstrādātās kūdras kalnus un briketēšu krāvumus apspīdēja siltā rudenīgā saule. Cik vien tālu sniedzās skatiens, pletās brūnā zelta lauki, pa kuriem rosījās traktori.

Purvā kūdru iegūst SIA “Peat Export LLC” un ekskursiju pa iespaidīgo ražotni vadīja SIA “Peat Export LLC” valdes priekšsēdētājs Valērijs Kozlovs. Skolēni uzzināja, ka  SIA “Peat Export LLC” realizē kūdru Latvijā, galvenokārt nododot to turpmākai apstrādei un eksportam. Pārsteidza tas, ka kūdra tiek eksportēta vairāk, kā uz 100 pasaules valstīm.

 Uzņēmums iegūst kūdru kopš 2012. gada, kad ar AS “Latvijas valsts meži” tika noslēgts līgums par purva nomu kūdras ieguvei. Uzņēmumā pastāvīgi tiek nodarbināti 28 strādnieki, papildus tiek nodarbināti Ludzas novada skolēni viņu vasaras brīvlaika periodā Ludzas novada pašvaldības īstenotās vasaras nodarbinātības programmas ietvaros. Skolēni izrādīja lielu interesi par kūdras ieguves procesu un iespējām strādāt purvā vasarā, un uzdeva dažādus jautājumus par traktora vadītāja profesiju.

Purvā kūdras slāņa biezums ir 2,5 metri. Pēc kūdras izsmelšanas notiek rekultivācijas darbi un purvs atgūst savu otro dzīvību, jo tiek stādītas lielogu dzērvenes. SIA „Latgales dzērvenes" iegulda ievērojamus līdzekļus, lai pēc 5 gadiem ievāktu sārto dzērveņu ražu. Tās tiek pārstrādātas sukādēs un eksportētas uz Japānu. Cik garšīga skābā oga, kuru tu noplūc savām rokām!

Šī mācību stunda dabā lika jauniešiem saprast, cik daudz dabas resursu ir mūsu Ludzas novadā, bet tos jāprot apsaimniekot un saglabāt nākošām paaudzēm. Noslēgumā skolēni atzina, ka guva priekšstatu par novada ražotnēm, profesijām un dabas bagātībām.

Paldies par iespēju iepazīties ar purvu Ludzas novada pašvaldībai un TIC.

Renāte Balode, ģeogrāfijas skolotāja

 

M.Laukmane ”Vējš man svilpo gar ausīm”

25.09.2020. sākumskolas 1.-4.klašu skolēni piedalījās pasākumā, kas bija veltīts Dzejas dienām.

Ludzas pilsētas galvenās bibliotēkas bibliotekāre Ilga Kaupuža pa klašu grupām novadīja izglītojošu stundu par M.Laukmanes dzeju.

No 21. līdz 24.septembrim latviešu valodas un lasīšanas stundās skolēni iepazinās ar M.Laukmanes personību un viņas daiļradi. Viņi lasīja dzejoļus, stāstus, zīmēja ilustrācijas dzejoļiem.

I.Kaupuža skolēniem lasīja dzejoli-mīklu, skolēni minēja, veidojot vārdus ar atskaņām, dziedāja, mācījās dzejoli no galvas, izmantojot kustības.

Rezultātā - bērni bija ļoti apmierināti par pasākumu. Dzeju var ne tikai lasīt, bet arī izdziedāt un pārvērst rotaļā.

Skaidrīte Pule, sākumskolas MK vadītāja

 

7.c klase piedalās ZZČ klašu dienās

24.09.2020.
Lai nedaudz atsvērtu to, ka pavasarī ZZČ nenotika, šogad tika rīkota rudens sezona, taču tā bija citādāka nekā klasiskais ZZČ.

Reģistrējoties dalībai, īsā laika posmā klasei bija jāizpilda 3 uzdevumi:
- Taisījām memes, kuros parādījām ka sekot baram ir “fui”, bet veselīga uztvere un dzīvesveids ir “jei”.
- Fočējām radošas klases bildi, kurās parādījām savus hobijus un to, ka katram ir sava dzīve arī ārpus skolas sienām.
- Kopīgiem spēkiem palīdzējām ZZČ Lācim kļūt par populārāko lāci TikTokā – filmējām paraug-TikToku, lai Lācis var izvēlēties, kuras idejas īstenot savā kontā, un kļūt par īstu influenceri.

40 labākajām klasēm bija iespēja izbaudīt ko pavisam unikālu – ZZČ klašu dienu. Mēs bijām viena no tām. Galvenie ZZČ klases dienas mērķi:

 • Iemācīties, kā kļūt par pirmo klasi līgā.
 • Ieraudzīt gan sevi, gan klasesbiedrus citā gaismā.
 • Pacelt gan sevi, gan visu klasi jaunā līmenī.
 • Iemācīties sadarboties un izkopt emocionālo inteliģenci.
 • Pārvarēt stresu un reaģēt uz grūtībām.
 • Atpazīt mobingu un depresiju sevī un vienaudžos.

Dienas laikā mācījāmies orientēties, pārvarējām augstuma bailes, mācījāmies ieklausīties cits citā un atbalstīt viens otru grūtību pārvarēšanā, kopā cepam pankūkas, dedzinājām ugunskuru un filtrējam ūdens, ceļam tilts, glābjam ievainoto, mācījāmies arī izprast savas un citu klasesbiedru emocijas, analizēt kļūdas un plānot turpmāko darbību, mācījāmies izteikt pateicību un pamatot teikto. Dienas nobeigumā atvērām lādi, kurā bija mūsu balva – kliņģeris.

Tā bija jautri aizvadīta diena ar jaunām pieredzēm, izklaidēm un piedzīvojumiem visai klasei kopā.

Skolēni saka tā:

 • Man bija ļoti interesanti veikt uzdevumus, satikties ar savām bailēm. Tagad es zinu kā būt drosmīgākam.
 • Man visvairāk patika orientēšanas spēle, jo sapratu, ka esmu labs orientēšanās. Patika spēle „The floor is lava”, jo sākumā es pievīlu klasi, bet vēlāk izlabojos un mēs izpildījām uzdevumu veiksmīgi.
 • Man patika staba kāpšana un staciju spēle. Es sapratu, kas ir klases līderis un ka ar bļaušanu neko nevar panākt.
 • Bija interesanti, es baidījos no augstuma, bet pārvarēju savas bailes. Man patika izdzīvošanas spēle, tagad es zinu kā izdzīvot dabā.
 • Man patika pārvarēt savas bailes. Klase ir kļuvusi saliedētāka.

Inese Vorza, 7.c klases audzinātāja

 

Zupas diena 1.b klasē

Kartupeli, kartupeli,
Kur ir tavi brāļi?
Zupas katlā, zupas katlā,
Tur ir mani brāļi.

23.09.2020. Ludzas Mazā ezera pludmalē 1.b klasei notika integrētā mācību darba diena “Zupas diena.”

Skolēniem bija jāizpilda dažādi uzdevumi par dārzeņiem, jāmēra, jāsver, jāskaita dārzeņi. Jāizpēta kādi darba piederumi nepieciešami, lai iztīrītu un sagrieztu dārzeņus, kas vēl vajadzīgs, lai varētu pagatavot zupu, kādi trauki nepieciešami, lai varētu sagatavoties zupas vārīšanai.

Viss ritēja raiti, bērni grupās darbojās, pētīja, skaitīja, svēra.

Kā vienmēr palīgā bija atnākuši vecāki. Viņi pieskatīja zupas katlu, kamēr bērni zīmēja kartupeļu karali un burkānu karalieni. Skolotāja lasīja grāmatu par gurķi Elmāru, kurš meklēja draugus savā gurķu dobē. Vēlāk skolēni spēlēja spēles “Karstais kartupelis” un “Ēdams, neēdams”.

Nodarbības beigās skolēni ēda pašu gatavoto zupu un bija pārsteigti, ka zupa bija TIK GARŠĪGA!

Skaidrīte Pule, 1.b klases audzinātāja

 

Vidusskolēni piedalās “Meža dienas 2020” pasākumā Gaismas dārzā

22.09.2020.
Ik gadu Latvijas Pašvaldību savienība rīko Meža dienu pasākumus visā Latvijā. Šogad „Meža dienu 2020” rīkotajā koku stādīšanas Gaismas dārzā Ludzā piedalījās mūsu Ludzas pilsētas ģimnāzijas 11.a klases skolēni.

Pasākuma laikā notika apmācību lekcija “Ainaviskās vides veidošana”. AS “Latvijas valsts meži” pārstāvis Viktors Reblis pasākuma dalībniekus iepazīstināja ar meža apsaimniekošanas dzīves ciklu, meža nozares nozīmību ekonomikas attīstībā. Pēc lekcijas skolēni kopā ar citiem dalībniekiem starp lielajiem kokiem alejās stādīja agrās veigelas – košumkrūmu, kurš krāšņiem ziediem zied maijā.  

Šī pasākuma moto „Veidosim daudzveidīgu Latviju un tīkamu ainavu!” Cerams, ka piedalīšanās talkās veicinās jauniešos apziņu par apkārtējās vides saglabāšanu un  labiekārtošanu.

Ineta Jezupova, bioloģijas skolotāja 

 

Daugavpilī aizsākas pasākumu cikls Ar Eiropys tvierīni Latgolā

21.09.2020.
Trešdien, 16.septembrī, Daugavpils Vienības namā notika pasākumu cikla “Ar Eiropys tvierīni Latgolā” atklāšanas pasākums, kurā piedalījās teju 100 dalībnieki no 13 Latgales pašvaldību 20 mācību iestādēm. Ludzas pilsētas ģimnāziju pārstāvēja 11.a klases audzinātāja Anastasija Jermaļonoka ar audzēkņiem – Paulu Molodavčenko, Katrīnu Matvejevu, Viktoriju Losāni, Dairi Kristapu Kazinieku.

Pasākumu ciklu atklājot, uzrunas vārdus teica Dienvidlatgales NVO atbalsta centra koordinators Oskars Zuģickis, LPRAP priekšsēdētāja vietnieks Sergejs Maksimovs un Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Dukšinskis. Ar video starpniecību klātesošos uzrunāja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja p.i. Andris Kužnieks, Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kā arī Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde.

Lai paplašinātu dalībnieku informētības līmeni par mūsdienu komunikāciju un informāciju, dezinformācijas postu un digitālo prasmju nozīmi un aktuāliem izaicinājumiem tajā, klātesošajiem bija iespēja klausīties un uzdot savus jautājumus Eiropas Ārējās darbības dienesta Austrumu Stratēģiskās operatīvās grupas komunikācijas ekspertam Jānim Rungulim, kas pasākumā tiešsaistē piedalījās no Briseles.

Nozīmīgu pienesumu medijpratības, digitālo prasmju un mediju lomu sabiedrības viedokļa veidošanā, kā arī palīdzēt dalībniekiem izprast izaicinājumu būtību un rast idejas potenciāliem risinājumiem deva paneļdiskusija ar nozares ekspertiem: Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta konsultanti Noru Bitenieci, Latvijas televīzijas raidījumu režisori Daci Slavinsku un Latvijas TV žurnālistu Ēvaldu Dukuli, kā arī Rīgas Stradiņa Universitātes docentu Alni Stakli un Daugavpils novada domes sabiedrisko attiecību speciālisti un neatkarīgo žurnālisti Inesi Minovu.

Tam sekoja ideju ģenerēšanas darbnīcas Ņikitas Kazakeviča vadībā, kuru ietvaros jauniešu komandām bija iespēja izstrādāt un prezentēt savas idejas atbilstoši pasākuma tēmai. Kā atzina paši jaunieši, šī daudziem bijusi pirmā iespēja piedalīties šādā pasākumā ārpus skolas un neatsverama pieredze jaunu zināšanu iegūšanā, ideju izstrādāšanā un prezentēšanā tik plašai auditorijai. Skolēni norādīja:

"Brauciens uz Daugavpli bija ļoti interesants un noderīgs. Man patika tas, ka mums bija iespēja izmēģināt kaut ko jaunu – kā izveidot savu biznesa projektu un tad to prezentēt."

“Interesants pasākums, kurā uzzināju diezgan daudz ko jaunu par medijiem un medijpratībām, un kas tas vispār ir. Strādājot komandās, ieguvu jaunus draugus un uzzināju, ka mūsu vidē ir diezgan daudz jauniešu, kuri ne tikai vēlas palīdzēt un izglītot savus vienaudžus, bet arī gatavi sniegt izpalīdzīgu roku vecākiem cilvēkiem, sakarā ar medijiem un tajos sastopamo informāciju un tās patiesumu.”

“Ļoti patika brauciens uz Daugavpili. Bija iespēja izmēģināt kaut ko jaunu kā projekta izveide. Mācījāmies sadarboties, apspriest labākās idejas. Brauciens bija ļoti noderīgs.”

Pasākumu cikls “Ar Eiropys tvierīni Latgolā” tiek rīkots ar mērķi veicināt jauniešu radošo domāšanu, ideju ģenerēšanas spējas, pilnveidot prezentācijas un komunikācijas prasmes, veicināt kritisko domāšanu un līdzdalību sabiedrībai svarīgu jautājumu risināšanā.

Anastasija Jermaļonoka, 11.a klases audzinātāja

 

Pārgājienā – visa skola

17.09.2020.
Piektdien, 11.septembrī, Ludzas pilsētas ģimnāzijas klases bija tukšas. Rudens pārgājiens!  Šogad – atšķirīgs no tradicionāli ierastā, jo visi klašu kolektīvi, sākot no 5.klases, devās vienā virzienā – uz poligonu, kas atrodas pie pilsētas robežas Ludzas Lielā ezera krastā.  Jautāsiet, kas var būt ievērības cienīgs šai neapdzīvotajā teritorijā. Izrādās, ka  uz vairākām stundām  laukums pārvērtās interesantu un daudzveidīgu  nodarbību  labirintu. Katrai klasei  bija ierādīta apmešanās vieta, kurā  fizisko aktivitāšu starplaikos varēja atvilkt elpu. Laukumā bija izvietotas 10 stacijas, katrā no tām dalībniekiem vajadzēja veikt kādu uzdevumu: uzcelt telti, noteikt attālumu dabā, pārvarēt šķēršļu joslu, salikt puzli,  ar makšķeri  izvilkt “zivi”, mest zābaku pāri, atrast kontrolpunktus, trāpīt mērķī ar bumbiņām, pāriet pāri iedomātam purvam, atrisināt krustvārdu mīklu un iezīmēt plānā savu noieto maršrutu.  Aktivitātes  kopā ar skolotājiem  vadīja divpadsmitie, kā arī  skolas jaunsargi. Garlaikoties nebija laika. Katrā stacijā bija savi noteikumi, un vajadzēja ikreiz veidot savu komandu, izlemt, kādu stratēģiju izmantot, vienoties par kopīgu darbību. Tad, kad visi uzdevumi  paveikti  un klases uzdevumu izpildes lapā iegūti vajadzīgie paraksti, notika finālsacensības virves vilkšanā.

Par pusdienām bija gādājušas skolas pavārītes, lauku medicīnas punktā kaujas gatavībā bija medmāsa, katrai klasei  sagādāti Ierastie dezinfekcijas līdzekļi. Distancēšanās tik plašā teritorijā arī nebija problēma.

Diena aktīvi pavadīta svaigā gaisā, savā klases kolektīvā  un tai pašā laikā kopā ar visiem skolasbiedriem.

- Vai patika?  - jautājām jaunākajiem dalībniekiem – piektklasniekiem.

- Jā! Nogurām, bet bija interesanti!

Pārgājiena norises ideju ieteica skolas direktors Andris Joksts. Darbus koordinēja direktora vietniece Rita Bogomola, bet aktivitātēs iesaistījās gandrīz viss kolektīvs. Jaunākās klases šai dienā izvēlējās katra savu maršrutu un izbaudīja silto dienu.

Vanda Žulina, latviešu valodas un literatūras skolotāja

 

11.septembra rītā 1.b klases skolēni saņēma vēstuli no nezināmā. Skolotāja Skaidrīte atvēra vēstuli un sāka to lasīt. Izrādās, ka vēstuli atsūtīja Pārgājienu rūķis.

Rūķis aicināja skolēnus iepazīties ar savas pilsētās skaistākajām vietā: Promenādi, Ludzas Novadpētniecības muzeju un pilskalnu un izpildīt dažus uzdevumus, kas saistīti ar šim vietām.

Diena bija ļoti skaista un saulaina. Bērni ar nepacietību meklēja rūķa uzdevumus. Vispirms bērni iepazinās ar jēdzienu “promenāde”, muzejā saskaitīja un apskatīja senās ēkas, pilskalnā bija jānoklausās leģenda par Lūciju un jāuzraksta galvenās varones vārds.

Kad uzdevumi bija izpildīti, bērniem bija jāatrod apslēptā manta. Tā bija balva par padarīto darbu.

Tālāk ceļš mūs veda uz Ludzas Lielā ezera krastu. Arī tur mūs sagaidīja pārsteigums. Vecāki bija sarīkojuši nelielu pusdienu pārtraukumu sev un bērniem ar desiņām, siltu tēju, kūkām un āboliem. Paldies Pārgājienu rūķim un vecākiem par jauku pārgājienu un labi pavadīto laiku!

Skaidrīte Pule, 1.b klases audzinātāja

 

 

LPĢ skolēni piedalās medijpratības hakatonā „Media Lab”

14.09.2020.
2020.gada 8. un 9.septembrī divas LPĢ komandas - Albīne Hlopņicka, Dairis Brilis, Edgars Vorza un Maija Rancāne, Ieva Tuminska, Markuss Tihovskis piedalījās „Media Lab” hakatonā Daugavpilī.

Medijpratības projekta “Media Lab” mērķis ir izglītot jauniešus un pedagogus par medijpratību. Tā mērķauditorija ir jaunieši vecumā no 14 līdz 19 gadiem. 2020.gadā par projekta Media Lab galveno tēmu kļuva radio. Projekta gaitā dalībnieki tika iepazīstināti ar šādām tēmām: 

 • Radio - mūsdienu mediju sastāvdaļa. Sabiedriskie mediji un komercmediji. Podkāsti. Radio = audio. Kā stāstīt ar skaņu. (Justīne Savitska - Latvijas Radio multimediju satura producente un LSM.lv autore.) Sergejs Kuzņecovs, Latvijas Radio Latgales studijas korespondents, izstāstīja savu pieredzi par radio žurnālista darbu, kā reāli darbojas radio, satura veidošana un satura radīšana radio žurnālistikā – no idejas līdz ēteram. Savukārt Sandra Užule Fons, neatkarīgā filmu režisore, žurnāliste, producente, Varšavas Universitātes Baltijas un Polijas kultūras attiecību nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja, Varšavas Universitātes lektore, Baltijas studijas, iepriekš Polijas sabiedriskā radio redaktore ar vairāk nekā 10 gadu pieredzi ārlietu dienestā, krievu birojā, stāstīja, ka viedoklis ir atkarīgs no sēdēšanas vietas! Režisore dalījās masu mediju pieredzē par darba praksi Amerikā, Francijā un Polijā, kā arī vadīja praktisku nodarbību: kā no neliela ziņu sižeta tiek izveidots liels stāsts, kas var ieinteresēt skatītāju / klausītāju / lasītāju; kā atrast sižetu un sagatavot vērtīgu materiālu dokumentālajai filmai. Gerta Vasiļuka-mārketinga speciāliste, videoveidotāja, sabiedrisko attiecību speciāliste mācīja jauniešiem Prāta vētras domu ģenerēšanā un ideju ģenerēšanas mākslu.
 • IREX - Globāla attīstības un izglītības organizācija, kas tiecas uz taisnīgāku, plaukstošāku un iekļaujošāku pasauli. Šīs organizācijas pārstāvji vadīja interaktīvu nodarbību „Ievads medijpratībā”, kura iekļaus tādas praktiskās aktivitātes kā mediju lietošanas paradumu analīze un faktu/foto pārbaude. Nodarbības laikā jauniešiem bija iespēja izvērtēt informācijas apjomu, kuru viņi saņem katru dienu un kā to pārbaudīt tiešsaistē. Jauniešiem tika piedāvāta iespēja kļūt par medijpratības treneri, izejot apmācības. Reģistrācija apmācībām ir aktīva Facebook mājaslapā – IREX in the Baltics lapā.

2.dienā jaunieši piedalījās praktiskajās meistarklasēs, kas palīdzēja nostiprināt iegūtās zināšanas. “Es runāju un runāju, bet manī neklausās! Mani vienkārši nedzird! Es nesaprotu, ko es daru nepareizi?” Gandrīz ikkatram no mums dzīvē ir bijušas situācijas, kurās šādi gribas izsaukties. Vai runājam ar saviem vecākiem, klasesbiedriem, darba kolēģiem vai lielas auditorijas priekšā, runas izveides pamatprincipi paliek nemainīgi. Izmantojot pasaulē populāro „Business Pitch”, metodi jaunieši apguva, kā soli pa solim pārvarēt uztraukumu publiskas uzstāšanās laikā, kā “uzbūvēt” stāstu, kā padarīt to dzīvu un interesantu. Šo nodarbību vadīja START STRONG treneris Andris Arhomkins. Start Strong ir interaktīva izglītības programma par karjeras attīstību, uzņēmējdarbību un attiecību veidošanu jauniešiem un pedagogiem: www.startstrong.lv

Clare Zimmerman, ekonomikas atašeja, ASV vēstniecība Rīgā, stāstīja par autortiesībām masu medijos, informācijas unikalitāti, avotu aizsardzības un informācijas īpašumtiesību nozīmi.

Starp visām apmācības sesijām, jauniešiem bija dots arī uzdevums – izveidot sava radio raidījuma skici vai pilotu, ievērojot visus kritērijus (aktualitāte, novitāte, auditorijas apraksts, raidījuma laiks, pamatojums, monitoringa un novērtēšanas iespējas).

Arī skolotāji guva jaunas zināšanas gan ’Attiecību veidošana digitālajā laikmetā. Kā ieinteresēt “telefona” jauniešus?’ ar START STRONG kursu vadītāju, gan seminārā, kurā bija iespēja uzzināt vairāk par IREX Medijpratības programmu un kā skolēni var piedalīties tajā; kā skolotājs var palīdzēt saviem skolēniem tikt galā ar problēmām, ar kurām viņi sastopas katru dienu sociālajos tīklos vai lasot ziņas; kā var noteikt, kura informācija ir patiesa, un parādīt, kāpēc ir svarīgi padomāt un pārbaudīt informāciju pirms viņi spiež pogu padalīties. Savā pieredzē dalījās arī Latgales Centrālās bibliotēkas Ģimenes digitālo aktivitāšu centra darbinieki.

Darba laiks šajās dienās bija saspringts un garš, jauniešiem gandrīz neizdevās pagulēt, tomēr tie ir guvuši gandarījumu no paveikto, lielisko pieredzi un zināšanas, kā arī ieguva jaunus draugus.

Jauniešu atziņas:

Markuss: Man izkrita brīnišķīga iespēja piedalīties pasākumā ''Media Lab'', kuru es ar prieku izmantoju. Pēc pasākuma norises, man ir tikai pozitīvas atsauksmes.  Mājīgo un draudzīgo gaisotni varēja just visa pasākuma laikā. Jebkuru jaunieti ar prieku gaidīja un uzņēma. Katra lekcija bija informatīva, jautra un daudzveidīga. Protams, bija daži izņēmumi. Ne tikai varēja iespaidoties no lekcijām, bet arī no jauniešiem, kas piedalījās šajā pasākumā parādot savas idejas un prasmes mēdiju sfērā. Man ļoti patika šis pasākums, neskatoties uz negulēto nakti. Tas iemācīja atbildīgi rīkoties, izpaust savu radošumu un prezentēt sevi pēc iespējas labāk. Ar prieku piedalītos vēlreiz. Paldies par burvīgo piedāvājumu! 

Maija: Es esmu sajūsmā no šīm divām pavadītām dienām Daugavpilī. Man patika gan lekcijas, kas bija ļoti interesantas un pamācošas, gan galvenais uzdevums, kas bija, izveidot radio pārraides prototipu. Vēlreiz esmu pārliecinājusies, ka pēc iespējas vairāk jāpiedalās projektos un jāpaplašina redzesloks tieši tādā veidā.

Ieva: Brauciens bija foršs. Ieguvu jaunu pieredzi medijpratībā. Daži semināri bija man kā iedvesmas avoti iesākt mainīt sevi. Brauciens bija ierosinātājs turpināt savu ceļu tālāk, iesaistot medijus. Kā arī man tagad ir jaunas paziņas.

Dairis: Gribu dalīties nedaudz par mūsu pieredzi šajā pasākumā! Mēs piedalījāmies dažādās meistarklasēs, un no katras no tām varēja uzzināt kaut ko pavisam jaunu, kas var noderēt turpmākajā dzīvē! Man patika tas, ka mums šīs 2 dienas bija ļoti piepildītas, jo bija daudz meistarklašu un arī laiks, lai uztaisītu mūsu projektu. Tāda formāta pasākumos es iepriekš nebiju piedalījies, jo mums bija dota nakts un viss nākamais rīts, lai tiktu galā ar mums uzdoto uzdevumu, kaut vai šis dotais laiks bija īss, visas komandas tika galā ar to. Man ir prieks, ka mums bija iespēja piedalīties šajā pasākumā, jo ieguvu daudz noderīgas informācijas un jaunu pieredzi!

Albīne: Man pasākums "MediaLab" šķiet amizants. Man konkurss patika, jo tas tika vadīts neformāli. Valoda gan lekcijās, gan radošajās darbnīcās bija viegli uztverama. Hakatona uzdevums bija ļoti radošs, tāpēc visi dalībnieki varēja brīvi izpausties. Tā kā pasākuma vadītāji un lektori uzstājās, izmantojot neformālu valodu, arī savas idejas prezentēšana nelikās grūta, es gandrīz neuztraucos. Manuprāt, visiem jauniešiem vajag izmēģināt piedalīties tādos pasākumos, jo tādi konkursi ir ne tikai pamācoši un informējoši, bet arī izklaidējoši. 

Edgars: Man pasākums ļoti patika. Lekcijas bija informatīvas un pazinošas. Pats konkurss interesants un ļāva aizdomāties par procesu, kā radio tiek izmantots. Veidot koncepciju savam raidījumam viegli nebija, jo vajadzēja domāt kā varētu klausītāju ieinteresēt un kā piesaistīt jaunus klausītājus.

 Inese Vorza, angļu valodas skolotāja