07.05.2015.

Ekskursijā pa Raiņa jaunu dienu zemi

6. maijā skolas Bērnu žūrijas lasītāju skolēnu grupa un vecāki, kuri iesaistījās žūrijā, brauca ekskursijā uz Raiņa muzeju Jasmuižā un piedalījās muzejpedagoģiskajā stundā Daugavpils Raiņa 6.vidusskolā.

Brauciens bija kā žūrijas šīs sezonas noslēguma pasākums – balva čaklākajiem lasītājiem. Ekskursijā piedalījās 19 skolēni – lielākā daļa bija vidusskolēni, kā arī daži 3. klases skolēni kopā ar savu audzinātāju, un vairāki vecāki.

Guvām daudz jaunas informācijas par Raiņa jaunību, viņa ģimeni, par to, kas ietekmējis dzejnieka personības veidošanos. Jasmuižā interesants bija Latgales slavenā vecmeistara Paulāna keramikas cepļa apmeklējums. Daugavpilī pabijām Grīvas vācu skolā (tagad 6. vidusskola), kur Jānis Pliekšāns savulaik bija 4 gadus mācījies. Stunda veidota tā, lai varētu izjust tā laika (pirms 140 gadiem) gaisotni.

Mājupceļā apstājāmies pie Dinaburgas pilskalna un izbaudījām pavasara ievziedu laika burvību Daugavas krastos.

Tā mēs izbaudījām Raiņa jaunu dienu zemes pievilcību viņa 150.jubilejas gadā.

Vanda Žulina

 

27.04.2015.

Planšetdatori – balva divām Ludzas bibliotēkām

Kultūras informācijas sistēmu centrs un informāciju tehnoloģiju uzņēmums SIA „Tieto Latvia” aprīlī publiskajām bibliotēkām rīkoja konkursu „BIS Alise e katalogs tavā kabatā”. Konkursa mērķis – rosināt vairāk izmantot bibliotēkas e kataloga mobilo versiju savos telefonos. Trim uzvarētājbibliotēkām balvā SIA „Tieto Latvia” dāvināja iPad Air planšetdatoru.

22. aprīlī Rīgā, SIA „ Tieto Latvia” birojā notika uzvarētāju apbalvošana. I vietu skolu bibliotēku grupā ieguva mūsu Ludzas ģimnāzijas bibliotēka, bet reģionu bibliotēku grupā – Ludzas pilsētas galvenā bibliotēka. Divi no trim planšetdatoriem atceļoja uz Ludzu. Abas bibliotēkas konkursā aktīvi sadarbojās, iniciators dalībai konkursā bija LPĢ bibliotekāre Elita Romanovska.

IMG 2132   IMG 2221  Foto: Apbalvošanas ceremonija SIA „Tieto Latvia” birojā.

Vanda Žulina

 

02.004.2015.

Bērnu žūrijas noslēguma pasākumi skolā

Bz 2015Lai motivētu skolēnus lasīt un sagādātu pārsteigumu tiem, kuri izlasījuši Bērnu žūrijas grāmatas, ik gadu visās vecuma grupās notiek Bērnu žūrijas noslēguma pasākumi, ko kopīgi organizē LPĢ bibliotēka, gan Ludzas Galvenās bibliotēkas Bērnu nodaļa.

23.aprīlī, kas ir Pasaules grāmatu un autortiesību aizsardzības diena, notika pasākums 1.– 4.klašu skolēniem. Šajā vecuma grupā Bērnu žūrijas aktivitātēs bija iesaistīti pilnīgi visi, jo grāmatas lasīja visi kopā arī klasē.

Šo sarīkojumu var nosaukt, kustību un prieka svētkiem, jo visi aktīvi darbojās: dejoja, spēlēja dažādas spēles. Pasākumu vadīja Ilga Kaupuža un Elita Romanovska. Aktīvi Bērnu žūriju atbalstīja klašu audzinātājas. Viņas kopā ar audzēkņiem piedalījās arī noslēguma svētkos. Katrs žūrijas dalībnieks dāvanā saņēma uzlīmju blociņu.

5. -7.klašu grupā lasītāju bija mazāk. Bērnu žūrijā piedalījās Endijs Kušners, Haralds Ruciņš,Vitālijs Skorohodovs , Sabīne Birule, Niks Griševs, Lauris Prikulis, Viktorija Ivuļonoka, Oļegs Sergejs Daliba, Rihards Reinicāns, Jānis Grišāns, Atis Austris Kalvītis, Mairis Stoderts, Albīne Hlopņicka, Jurģis Ugars, Ivars Kudrjavcevs. Viņiem bibliotekāre Ilga sadarbībā ar skolas bibliotekārēm sarīkoja interesantu pēcpusdienu: „Pa pēdām”. Tas bija interesants piedzīvojums jaunajiem detektīviem, kuri pēc apraksta meklēja apslēpto mantu, meklēja noziedznieka pēdas, centās atšķirt dažādas noslēpumainas pulverveida vielas, aprakstīja un pēc raksturojuma atpazina dažādas personas un grāmatu varoņus. Dāvanā detektīviem skolas vadība sagādāja cienastu: kūka un tēja. Paldies Ilgai par interesantajiem uzdevumiem!

Vidusskolēniem 6. maijā notiks izzinoša mācību ekskursija pa Raiņa dzīves vietām. Būsim Jasmuižā, Daugavpilī (Grīvas vācu skola, tagad 6. vidusskola), baudīsim Daugavas senlejas skaistumu. Jauniešu žūrijas grāmatas šogad izlasīja Anastasija Afanasjeva, Raivis Isakovičs, Dana Butrima, Santa Bule, Solvita Kozlova, Kristīne Jašina, Marta Mežaraupa, Evita Gagarina, Dace Streļča, ImeldaPiļpuka, Agnese Jermuša, Santa Romancāne.

 

02.004.2015.

Lasīšanas svētki – čaklāko lasītāju diskusija bibliotēkā

Lasitaji mazaTrešdienā pirms Lieldienām skolas bibliotēkā uz sarunu par izlasītajām grāmatām sapulcējās vidusskolnieces, Bērnu žūrijas 2015 dalībnieces, kā arī tās meitenes, kurām lasīšana patīk. Jā, diemžēl tikai meitenes. Neviena zēna šai skolas lasītāju klubiņā nebija (vienīgais Bērnu žūrijas dalībnieks vecākajās klasēs šogad bija Raivis Isakovičs). Visaktīvākās lasītājas mācās 12.b klasē, bija pārstāvēta arī 10. un 11. klase, bet mazāk. Sarunā par saviem lasīšanas iespaidiem skolotājas Laila, Līga, Elita, Vanda un skolas direktore Dzidra. Skolotāja Vanda iepazīstināja ar jaunumiem latviešu literatūrā. Grāmatu izstādi palīdzēja sagatavot Ludzas Galvenās bibliotēkas darbinieces.

Sarunā noskaidrojās, ka lielākajai daļai vidusskolnieču nepatīk piedzīvojumi un fantastika. Vairāk tiek lasīti tulkojumi no aizrobežu literatūras, nevis latviešu autoru darbi. Interese par grāmatām gadu gaitā mainās. Uztvere arī. Ja „Mazo Princi” pamatskolā uztver tikai kā pasaku, tad vidusskolā jau atklājas šī darba dziļākā jēga. Varbūt arī skolas programmā ir vaina un nelaikā lasīta laba grāmata tā arī paliek nesaprasta.

Diskusija izvērtās interesanta, tādas lasītāju klubiņa tikšanās varētu rīkot arī turpmāk. Tās varētu būt sarunas par viena autora daiļradi vai kādu konkrētu grāmatu.

Lielākos lasītājus – vidusskolēnus maija sākumā gaida vēl viens piedzīvojums – literāra ekskursija – ciemošanās Raiņa muzejā Jasmuižā.

Vanda Žulina

 

„Leģendas par mīlestību” – grāmatā arī mūsu autori

Ludzas pilsētas ģimnāzijas bibliotēkā viena no jaunākajām grāmatām ir „Leģendas par mīlestību”. Grāmatu izdevusi jauno autoru izdevniecība „ Iespēju grāmata”. Krāsainajā mākslinieces Santas Senkānes ilustrētajā izdevumā varat izlasīt 13 skolēnu pasakas. Jaunākā autore mācās 1.klasē, bet lielākā daļa autoru ir pusaudžu vecumā. Rosinājumam rakstīt pasakas par mīlestību atsaucās arī mūsu skolēni. Krājumā ievietota 10.b klases skolnieces Sintijas Zatleres pasaka „Mīlestībai ar prātu nepietiek” un 7.c klases skolnieka Raivja Korņejeva pasaka „Mīlestības ceļojums”. Sintijas pasakā atradīsiet negaidītu domu pavērsienu un neparastu sižetu. Ieskatieties!

Grāmatas redaktore Eva Savele – Gavare aicina: - Ja arī Tev ir sava pasaciņa, sūti to mums uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., un mēs to ietērpsim grāmatiņā.

Paldies skolotājām Līgai un Dainai par skolēnu iedvesmošanu !

Vanda Žulina

 

26.03.2015.

Atrod! Uzzini! Pieslēdzies!

Atrodi mazaIkgadējās kampaņas „E - prasmju nedēļa 2015” ietvaros Ludzas pilsētas ģimnāzija piedalās konkursā „BIS ALISE e-katalogs Tavā kabatā”.

25. martā 1.korpusa zālē notika uz apmācību pasākums „Atradu! Uzzināju! Pieslēdzos!”. Tajā piedalījās 10.a, 10.b, 11.a, 11.b, un 6.c klases skolēni. Mācījāmies atrast savā telefonā skolas bibliotēkas un citu bibliotēku katalogus, sameklējot tajos vajadzīgo grāmatu, informāciju. Bija piedāvāta arī iespēja autorizēties, lai izmantotu citas pieejamās iespējas.

Praktiskās iemaņas apgūt palīdzēja LPĢ bibliotēkas vadītāja Elita Romanovska un informātikas skolotājas Anastasija Jermaļonoka un Ināra Petrovska. Par autorizēšanās iespēju e-katalogā un tā pakalpojumiem pastāstīja Ludzas Galvenās bibliotēkas BIS Alise administratore Taisija Loginova. Vairāki skolēni autorizējās un ieguva savu paroli.

Pasākumu esam pieteikušas konkursam, kurā uzvarētājbibliotēka saņems balvā planšetdatoru. Lai mūsu izredzes uzvarēt būtu lielākas, šonedēļ gaidām skolas bibliotēkā vēl vairāk interesentu, kas iemācīsies lietot bibliotēkas e katalogu. Līdzi jāņem savs mobilais telefons.

Bibliotekāres

 

03.03.2015.

Lielie lasīšanas svētki

BiblioSestdien, 28. februārī, "Latvijas Grāmatu izstādes 2015" laikā Ķīpsalas izstāžu centrā, notika Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu un jauniešu žūrija 2014" noslēguma pasākums – "Lielie lasīšanas svētki". Svētku dalībniekus – ap 800 bērnu un pieaugušo, kuri pārstāv bibliotēkas no visas Latvijas – priecēja aktieri un mūziķi, tostarp populārā grupa "Triānas Parks". Vienlaikus tā bija iespēja iepazīt un uzklausīt rakstniekus, tulkotājus, māksliniekus un izdevējus. Jau tradicionāli LPĢ aktīvākie Bērnu un jaunatnes žūrijas dalībnieki arī piedalās šai pasākumā. Šogad tiesības braukt uz noslēguma pasākumu ieguva vienpadsmit 3. klases lasītāji.

2014. gadā žūrijā ir piedalījušies vairāk nekā 18 tūkstoši lasītāju no Latvijas un latviešu diasporas centriem pasaulē, rosinot lasītprieku 700 bibliotēkās un skolās. Šogad "Lielie lasīšanas svētki", notika izstādes "Skola" paviljonā, balkonā.

Pēc šā gada lasītāju žūrijas vērtējuma par populārākajām grāmatām atzītas turpmāk nosauktās:

Vecuma grupa 5+
1.vieta - Robs Skotons "Runcis Puncis", White book (2013), 2 742 balsis
2.vieta - Karīne Lorēna "Vistiņa iemīlējusies", Jumava (2013), 1 562 balsis
3.vieta - Juris Zvirgzdiņš "Ahoi! Plūdi Daugavā", Zvaigzne ABC (2013), 1 269 balsis

Vecuma grupa 9+
1.vieta - Eduards Uspenskis "Tēvocis Fjodors, suns un kaķis", Zvaigzne ABC (2014), 1 875 balsis
2.vieta - Kriss Ridels "Ada un peles rēgs", Zvaigzne ABC (2014), 1 662 balsis
3.vieta - Uldis Auseklis "Man ir runcis Francis", Jumava, (2013), 534 balsis

Vecuma grupa 11+
1.vieta - Maritana Dimsone "Rozā kvarca brālība", Dienas grāmata (2013), 685 balsis
2.vieta - Ingvars Ambjērnsens "Samons un Roberto", Liels un mazs (2013), 678 balsis
3.vieta - Māris Rungulis "Lapsu kalniņa mīklas", Liels un mazs (2014), 543 balsis

Vecuma grupa 15+
1.vieta - Rensoms Rigss "Mis Peregrīnes nams brīnumbērniem", Zvaigzne ABC (2013), 673 balsis
2.vieta - Braiens Selzniks "Hugo Kabrē izgudrojums", Zvaigzne ABC (2013), 498 balsis
3.vieta - ViVo "Noljāras Kristāli", Zvaigzne ABC (2013), 335 balsis

Vecāku žūrija
1.vieta - Māra Zālīte "Pieci pirksti", Mansards (2013), 1 039 balsis
2.vieta - Laima Kota "Matilde un Terēze, jeb, kā būt te, tur un citur", Dienas Grāmata (2013), 217 balsis
3.vieta - Daniels Penaks "Cilvēkēdāju paradīze", Omnia Mea (2013), 79 balsis

Mūsu skolas lasītāju vērtējums grāmatām bija līdzīgs.

LPĢ bibliotekāres

 

23.12.2014.

Vērtīgs dāvinājums skolas bibliotēkai

Šajās dienās saņēmām vērtīgu grāmatu dāvinājumu no Vitas Trones tēva Aivara Trona.

Tā ir latviešu rakstnieka Jāņa Lejiņa vēsturiskā triloģija ,, Zīmogs sarkanā vaskā”. Ģrāmatas ,, Brāļi”, ,, Ķēniņš’’ un ,, Rūnas” stāsta par mūsu senvēsturi no 1162. līdz 1216. gadam. Grāmata pilnīgi lauž ierastos stereotipus par latgaliešu vēsturi pirmskristietības laikā. Priekšstats par mūsu senču dzīvi nožēlojamās būdiņās, par viņu nesaticību, nabadzību, nevarību izrādās nepatiess. Kā saka pats autors, viņš tēlo vēsturi, pret kuru varam izturēties par cieņu un apbrīnu. Ir reāla iecere uzņemt arī vēsturisku filmu pēc šīs grāmatas motīviem. Ir jau uzfilmēti daži skati un ainas (filmēja arī Ludzas novadā), bet šādai vēsturiskai lentei vajag daudz naudas, kuras pagaidām laikam nav.

Zigmunds Skujiņš šo darbu vērtē kā vissvarīgāko latviešu mūsdienu literatūrā. Grāmata pieejama bibliotēkā. Paldies Aivaram Tronam par šīm grāmatām.

 

14.12.2014.

Informējam, ka skolas bibliotēkā saņemts vērtīgs dāvinājums: Latvijas Zinātņu akadēmijas izdotais akadēmisko rakstu krājums „Latvieši un Latvija” četros sējumos. Tas ir plašs zinātniski argumentēts materiāls par dažādām ar mūsu valsti un tautu saistītām tēmām.
I sējums -- Latvieši;
II sējums --Valstiskums Latvijā un Latvijas valsts -- iznīcinātā un zaudētā;
III sējums -- Atjaunotā Latvijas valsts;
IV sējums -- Latvijas kultūra, izglītība, zinātne.

Izmantojiet, ja ir nepieciešamība!

 

16.11.2014.

Lielajā lasīšanas šovā, kas tikko beidzās LTV 1, noskaidroja mīļākās latviešu grāmatas (protams, tas ir zināmā mērā subjektīvi, jo visi jau aptaujā nepiedalījās). Tomēr liela daļa aktīvāko lasītāju savas domas ir pauduši.

Un tātad  -- mīļāko grāmatu TOP 5:

1.vietā Kārļa Skalbes pasaka „Kaķīša dzirnavas",

2.vieta -- Vladimirs Kaijaks „Likteņa līdumnieki",

3. vieta -- Imants Ziedonis „Epifānijas",

4.vieta -- Aleksandrs Grīns „Dvēseļu putenis",

5. vieta -- E. M. Remarks „Trīs draugi'".

Tā kā neviena dzejoļu grāmata pirmajā piecniekā nav tikusi, atsevišķi noskaidroja arī mīļāko dzejas autoru. Tā izrādījās Ārija Elksne.

Visas šīs grāmatas ir pieejamas arī mūsu skolas bibliotēkā.

 

 

 

16.09.2014.

Aicinām lasīt Bērnu žūrijā!

Jau vairākus gadus skolas bibliotēka iesaistās lasīšanas veicināšanas projektā Bērnu žūrija. Arī šogad bibliotēkā ir pieejamas grāmatas visām vecuma grupām: 1. – 2., 3- 4, 5-7, 8-12 klašu skolēniem, kā arī vecākiem. Pašlaik projektā ir iesaistījušies 36 skolēni8 un vecāki. Aicinām jaunus dalībniekus, īpaši vecākus! Šogad skolā ir tikai viens grāmatu komplekts, tāpēc lūgums tūlīt pēc izlasīšanas atdot grāmatas bibliotēkā.

Katru gadu notiek žūrijas noslēguma pasākums, kas parasti izdodas saistošs. Šajā pavasarī vidusskolēniem un vecākiem ir plānots brauciens uz Raiņa muzeju Jasmuižā.

 

 

10.09.2014.

Gaismas pilī – mūsu skolēni

8. septembrī, starptautiskajā lasītprasmes dienā, pa Rīgas ielām uz Gaismas pili lepni soļoja teatralizēts gājiens. Dažādu grāmatu varoņu maskās tērpušies, te soļoja domrakstu konkursa „Kā atmodināt Saulcerīti” dalībnieki, arī mūs skolēni.

Lepnums par to, ka grāmatā „Atmodināt Saulcerīti”, kurā ievietoti 72 labākie darbi, ir arī trīs LPĢ skolēnu sacerējumi (bija iesūtīti 259 darbi).

Grāmatu atklāj 4.b klases skolnieka Roberta Žeikara mūsdienu pasaka, publicēti arī Ata Austra Kalvīša un Alises Čepules darbi.

Grāmata ir izlasāma skolas bibliotēkā.